Kozie Mlieko

Pozitívne účinky kozieho mlieka poznali už naši prarodičia považovali ho za elixír krásy, sily, zdravia a dlhovekosti. Zvyčajne ho vyhľadávajú ľudia, ktorí majú problémy s alergiou,s poruchami dýchacieho ústrojenstva, s tuberkulózou, s astmou, so zápalovými kožnými ochoreniami, s trávením a vylučovaním, s pečeňou a pankreasom. Znižuje zahlienenie organizmu, redukuje reumatické bolesti a v neposlednom rade ho vo veľkom vyhľadávajú onkologickí pacienti. V kozom mlieku sa nachádzajú protilátky, ktoré bránia rakovinovému bujneniu,zlepšuje obranyschopnosť organizmu a predchádzať k infekciam. Pozitívne pôsobí aj na nervovú sústavu, jeho pravidelná konzumácia vedie k zníženiu stresov, nervozity a migrény.Kozie mlieko kladne pôsobí aj na pleť. Reguluje jej vlhkosť, podporuje regeneráciu, zvyšuje jej pružnosť, spomaľuje starnutie a chráni ju pred škodlivými vplyvmi životného prostredia, lieči ekzémy a kožné vyrážky.

Kozie mlieko obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, fosfor, meď, zinok, mangán, chróm, kobalt, titán a tiež vitamíny A, C, D, E a vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej.

Kravské Mlieko

Na našom ranči chováme kravičky plemena Jersey.

V porovnaní s priemerným mliekom Jersey mlieko obsahuje 5% tuku vyššiu nutričnú hodnotu: o 15% až 20% viac bielkovín, 15% až 18% viac vápnika, 10% až 12% viac fosforu a tiež podstatne vyššiu hladinu vitamínu B12. Jersey mlieko patrí do skupiny A2 kazeínových mliek. Vďaka veľkému obsahu beta-karoténu je mlieko zafarbené do žlta.

Ľudia alergickí na kravské mlieko majú problém práve s A1 variantom β-kazeínu. Táto alela má taktiež vzťah k vyššiemu výskytu kardiovaskulárnych ochorení a vyššej hladine cholesterolu v krvi. Preto je pre konzumáciu vhodnejšie tzv. A2 mlieko. Beta kazeín typu 2 naopak priaznivo pôsobí v rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení, znižuje cholesterol v krvi. Ľudia, ktorí majú napríklad intoleranciu laktozy / nedostatok enzýmu laktáza tráviaceho mliečny cukor laktozu/ lepšie tolerujú mlieka, kde sa nachádza A2 beta kazeín. A práve Jersey mlieko obsahuje A2 variant β-kazeínu.